Náš týždenný pobyt vo Viedni nás zastihol nepripravených ohľadom B. nočného oblečenia. Vo vile bolo v porovnaní s naším bytomdosť chladno. Počasie sa zmenilo, ochladilo sa a ako týždeň ubiehal bolo čím ďalej chladnejšie, takže aj vo vile sa ochladzovalo. Myslela som, že som zbalila oblečenie na každú situáciu, aká len bola možná. Ale mýlila som sa…
Prišli sme z nášho bytu, v ktorom je zvyčajná letná teplota okolo 28°C do vily s teplotou 23°C, ktorá ešte klesla na 20°C. Obrovský pokles teploty v takom krátkom čase. Každú noc som B. pridala jednu vrstvu oblečenia, napokon spal ako cibuľa – v 5 vrstvách oblečenia. Vtedy sme už požiadali majiteľov o zapnutie kúrenia.
Dejiny nášho aktívneho spáča
Od prvej noci, čo sme prišli s B. domov, sa v posteli otáčal. Najprv sme si mysleli, že sa snažil dostať z vlhkej podložky, na ktorej po vycikaní ďalej spal (bolo horúce leto a používali sme len štvorcové plienky). Ani prechod na PUL plienky nezmenil situáciu. Opak bol pravdou. Čím väčši B. bol a čím pohyblivejší bol, tým viac sa v postieľke počas spánku pohyboval. Svoju prvú zimu a jar spával v spacích vakoch, až kým sa naučil, ako sa v postieĺke postaviť a chodiť v nej. Považovala som za nebezpečné, aby aj s takýmito schopnosťami mal na sebe vak na spanie, tak sme izbu vykúrili na 24°C a navrstvili naňho oblečenie. Takto to fungovalo niekoľko rokov a až doteraz sme sa neskúsili k spacím vakom vrátiť.
Vo Viedni som sa rozhodla ušiť spací vak pre 3-ročného.
Postup
Pripravila som si všetky potrebné materiály z mojich zásob v skriniach. Použila som bavlnené plátnou s potlačou mašín, ľanové plátno, bavlnený vatelín a zips. Vzala som B. miery, vytvorila strih a vystrihla diely z látok.
Časti som začala dávať dokopy.
Potom som mala hotový spacák aj jeho podšívku.
Hotovo.
Spací vak má pohodlný kryt na zips v priekrčníku.
Na zapínanie spacieho vaku som zvolila obojstranný zips, čo počas nie príliš chladných nocí umožní vetranie nôh.
Záver
Na fotografii vyššie je možné vidieť, že som látku nadšívala. Nemala som dosť na prednú stranu spacieho vaku vcelku. Dokonca som jej nemala dosť ani na to, aby zadná strana vaku bola z rovnakej látky. Nevadí. Poradila som si.
Môže sa zdať, že som látku vystrihla dole hlavou. Ale nie. Predstavila som si B., ako má na sebe spací vak a pozerá sa na potlač látky, a práve toto bola správna orientácia pre strihanie látky.
Snáď sa mu v tom vaku bude dobre spať…